![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1GqzlP1Mg4RxTLumwmIR3RQICrEWH7_aSp8oDBfHAtq_OL8ROdNl2BgZE3AQgr1nQcghLgYwxEtrFvNPGuCXJRX9etyCr47-U-7tdUSg-g3C40j4oEj-DQwe_J70n8n4_-X8pMtkpTrs/s320/food+012.jpg)
Cost analysis-
Chicken thighs and legs 3 packages @ $1.30/pkg=$3.90
Apricot Glaze (jar of apricot preserves $1.69+bottle of Western Dressing $1.97+1 envelope dry onion soup mix .40= $4.06. I should have only used 1/2 of preserves and dressing, live and learn!)
1 bag of frozen stir-fry veggies .79
Rice- I'm going to just say the rice cost .25. because that will give me a nice even grand total amount. We buy it in bulk and I'd have to go figure it all out and I don't want to but I know its just probably pennies per serving.
Grand total= $9.00
Cost per person= $1.80
It would have been much less if I would have halved the glaze ingredients. I poured alot of it down the drain afterwards. I wouldn't have thought that the glaze would cost more than the meat.
And just for fun, I was playing around with the photoshop.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigitLyX7S4XupXayDpnIa_mJL_HtREmQELShcrpT_-cskv4Yi8lXganVv5t_8ggOJvDAl_1ZSi_fVSz6eBrzehI-zJxJECLK3WSctNRAJrL_DJwQLNOSRkyZTatzMB2w56EH5iQNIgArw/s320/funky.jpg)
No comments:
Post a Comment